czol1050c

 

wzor

Bo święta to śnieg

 

Życie w Polsce przyzwyczaiło mnie do pewnych nastrojów w określonych porach roku. Uwielbiam gdy kończy się lato i w powietrzu zaczynam czuć jesień. Pierwszy śnieg każe mi się trochę wyciszyć i uspokoić, a potem przychodzi wiosna i znowu wszystkiego bardziej mi się chcę. Gdyby nie przed i pozimowe pluchy Polska byłaby idealnym krajem do życia.

Za chwilę spędzimy już trzecie święta poza domem. Wymiar religijny od dawna nie jest już dla nas istotny, ale ciągle rościmy sobie prawo do obchodzenia właśnie tych świąt. Nie czas i miejsce by wdawać się w dyskusję ile w zwyczajach bożonarodzeniowych jest tradycji pogańskiej a ile chrześcijańskiej i w związku z tym kto ma prawo je obchodzić. Te święta już dawno straciły wymiar tylko i wyłącznie religijny. Mają oczywiście swoją komercyjną stronę z grubym Świętym Mikołajem wylansowanym przez Coca-Colę, ale mają przede wszystkim pewną magiczną moc. Nawet w najbardziej zapędzonej korporacji w tym czasie nikt nie zakłóci ci spokoju telefonem czy mejlem.

Święta to też śnieg. Ostatnimi laty chętnie zasypuje Polskę w styczniu ale akurat na te kilka dni nie chce się pojawić. To oczywiście dziecinne uwarunkowanie, ale białość za oknem pozwala bardziej poczuć domowe ciepło. Co jednak, gdy kolejne już święta spędza się w upale? Ludzie czasem zazdroszczą świąt zagranicą, w tropikach i smażenia się w tym czasie na słońcu. Ja akurat na ten czas najchętniej wróciłabym do Polski. Za każdym razem próbujemy chociaż trochę stworzyć sobie atmosferę, ale do tego nie wystarczy smażona ryba. Doceniliśmy też ile tradycji, zwyczajów mamy w Polsce. Ameryka Południowa choć bardzo katolicka ogranicza się do wspólnego obiadu i zakupów. Tak przynajmniej było w Chile, zobaczymy co w tym czasie dzieje się w Wenezueli.

Mam taką swoją osobistą teorię, że to właśnie śnieg robi różnicę. W zimową zawieję najprzyjemniej siedzieć w domu, a gdy cała rodzina jest zmuszona by być w tym domu razem to i robić coś trzeba, a choćby dwanaście potraw ugotować. Wiemy, że te święta również będą bez nastroju i z zazdrością myślimy o Was, którzy mają choinkę, miejmy nadzieję śnieg za oknem i tę niepowtarzalną atmosferę. Doceńcie to, my już doceniamy. A przy okazji życzymy Wam wspaniałych i koniecznie śnieżnych Świąt Bożego Narodzenia!

wzorShowcases

Background Image

Header Color

:

Content Color

:

Our website is protected by DMC Firewall!